Во Нов Зеланд тревога по земјотресот во океанот: Се очекуваат невообичаено силни струи

Од:

Новозеландската цивилна заштита издаде тревога по земјотресот со јачина 7.4 степени, регистриран во Тихиот океан кај островот Кермадек, ненаселен дел на Нов Зеланд.

Земјотресот се случил во 10 и 55 часот по локално време, на длабочина од околу 34 километри, 928 километри североисточно од градот Тауранг, на северот на Нов Зеланд.

„Се очекуваат необично силни и опасни струи, како и непредвидливи бранови. Тоа би можело да претставува закана за луѓето кои би се нашле на плажите, пристаништата, како и за пловење со мали бродови“, наведе Центарот за тревога на цунами во Пацификот.

Се оценува дека брановите би можеле да ги погодат некои од островите кои се наоѓаат во јужниот Пацифик.

Би можело да ве интересира

Половина милион школки пронајдени мртви на плажа во Нов Зеланд

Ана Ололовска

На 19 септември парламентарни избори на Нов Зеланд

Ана Ололовска

Годината кога новозеландската премиерка со љубов одговори на омразата и исламофобијата

Ана Ололовска

Бројот на загинати во вулканската ерупција на Нов Зеланд се зголеми на 19 жртви

Ана Ололовска

Почна уништувањето на оружјето во Нов Зеланд

Ана Ололовска

Зголемен бројот на загинати во ерупцијата на Белиот остров, идентификувана една жртва

Ана Ололовска