Во Њујорк епидемија на морбили каква не се памети повеќе од 25 години

Од:

Епидемијата на морбили во американската држава Њујорк достигна нивото какво што во САД не се памети во последните 25 години.

Властите велат дека минатата недела биле регистрирани 71 нови случаи, од кои 68 биле во Њујорк.

Во САД, регистрирани се 626 случаи на мали сипаници од почетокот на оваа година, додека озлогласениот рекорд е регистриран во 1994 година со 963 случаи.

Би можело да ве интересира

Пациентот со западнонилска треска на Инфективната клиника и натаму во тешка состојба

Ана Ололовска

Без оглед на оставките на Чадиковски и тимот, децата и натаму ќе се оперираат во Клиниката „Жан Митрев“ на сметка на ФЗО, тврди Филипче

Гинеколозите од болниците ќе можат да ординираат како матични таму каде што има недостиг

Татјана Ташкова

Лековите на рецепт и специјалистичките услуги сега подостапни за пациентите

Светска недела на доење: Доењето најздрава исхрана за новороденчето

Ана Ололовска

Лекарска комора по објавата за боледувањето за Јанева: Никој не смее јавно да мавта со дијагнози на пациенти

Васко Маглешов