Во Њу Делхи се продава кислород

Од:

Жителите на еден од најзагадените градови во светот, Њу Делхи, главниот град на Индија, сега ќе можат да си купат чист воздух.

Имено, еден бар во градот отсега им нуди на гостите за 300 рупи (3,82 евра) да си купат 15 минути вдишување кислород. Таа услуга, всушност, претставува луксуз за голем број граѓани поради смогот во Њу Делхи.

Во многу делови на северна Индија, квалитетот на воздухот се влоши до ниво „опасно“, со можност тоа да предизвика сериозни заболувања на дишните патишта. Властите беа принудени да затворат голем број училишта, да запрат изградби и да го ограничат движењето на возилата на патиштата во Њу Делхи.

Би можело да ве интересира

Извештај: Во 2018 година на секои 15 минути жените во Индија пријавувале силување

Ана Ололовска

Околу 250 милиони Индијци штрајкуваат против економската политика на власта

Ана Ололовска

Индија: Екипа педијатри упатена во болница во градот Кота каде за еден месец починале 100 деца

Ана Ололовска

Најмалку едно лице загина во пожар во фабрика за батерии во Њу Делхи

Ана Ололовска

Најмалку 14 повредени во пожар во фабрика за батерии во Њу Делхи

Ана Ололовска

Петнаесет години од цунамито во Индиски Океан

Ана Ололовска