Во Нигерија уништени 255 хектари полиња со канабис

Од:

Нигериската агенција за борба против дрога денеска соопшти дека уништила 255 хектари полиња со канабис и уапсила 13 лица во југозападната држава Ондо.

Во последните години во најнаселената африканска земја се регистрира ескалација на одгледување и консумирање марихуана, иако тоа е нелегално.

– Оперативните припадници на Националната агенција за борба против дрога (NDLEA) уништија вкупно 255 хектари фарми за канабис во седумдневна операција, изјави портпаролот на агенцијата Феми Бабафеми.

– Покрај тоа, уапсени се 13 осомничени и пронајдени се 250 килограми семе од канабис, како и 63,85 килограми плевел канабис, додаде тој.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Швајцарија ја легализира употребата на канабис за медицински цели

А1он

Десетици убиени во напад на католичка црква во Нигерија

Ана Ололовска

Убиени најмалку 12 фармери работејќи на нива во северна Нигерија

Ана Ололовска

Десетици убиени во напади на екстремисти во Нигерија

Ана Ололовска

Уапсен генералниот сметководител на Нигерија, проневерил околу 200 милиони долари

Ана Ололовска

Гутереш апелира за „безбедно и достоинствено“ враќање на бегалците во Нигерија

Ана Ололовска