Во Нигерија убиени 154 луѓе

Од:

Вооружена група напаѓачи вчера уби најмалку 154 луѓе во село во северната нигериска држава Плато, соопштија локалните власти.

Напаѓачите ги запалиле и куќите и продавниците во селото.

Таквите напади се чести во Плато, вооружените банди во северозападна Нигерија со години ги тероризираат селаните киднапирајќи луѓе за откуп.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Десетици убиени во напад на католичка црква во Нигерија

Ана Ололовска

Убиени најмалку 12 фармери работејќи на нива во северна Нигерија

Ана Ололовска

Десетици убиени во напади на екстремисти во Нигерија

Ана Ололовска

Уапсен генералниот сметководител на Нигерија, проневерил околу 200 милиони долари

Ана Ололовска

Гутереш апелира за „безбедно и достоинствено“ враќање на бегалците во Нигерија

Ана Ололовска

Повеќе од 100 луѓе загинаа во илегална нафтена рафинерија во Нигерија

Ана Ололовска