Во Нигерија тројца новинари обвинети поради убиство откако ширеле гласини

Од:

Полицијата во северниот дел на Нигерија уапси тројца радио новинари под обвинение дека нивната емисија за гласините поврзани со вакцината против детската парализа поттикнала напади во кои се убиени најмалку девет жени.

Полицискиот комесар Ибрахим Идрис изјави дека новинарите вработени во радио станицата „Вазобиа ФМ“ ќе бидат обвинети за убиство. Претставниците на радиото се уште не го коментираат обвинувањето.

„Вазобиа ФМ“ минатата недела емитуваше програма во која беше опишано како еден од новинарите бил малтретиран од страна на владин претставник, бидејќи снимил како еден човек одбива неговото дете да прими вакцина. Во програмата се расправало и за гласините кои се шират во северниот дел на Нигерија, каде претежно живеат муслимани, дека вакцината предизвикува неплодност кај девојките.

Нигерија е една од трите земји каде детската парализа и понатаму е ендемска појава.

Би можело да ве интересира

Нигерија ја укина забраната за Твитер по повеќе од половина година

Ана Ололовска

Најмалку 200 луѓе загинаа во напад на милитантни групи во нигериската држава Замфара

Ана Ололовска

Нигериската полиција ослободила 21 киднапиран ученик

А1он

Најмалку девет лица убиени во напад врз џамија во северна Нигерија

Ана Ололовска

Боко Харам го засилува влијанието на запад од Нигерија, заробени шест локални заедници

А1он

Нов биланс: 20 загинати при уривањето на зградата во Нигерија

А1он

Leave a Comment

one × 5 =