Во Нигерија киднапирани осуммина од зграда во која живееле вработени во болница

Од:

Во Нигерија вооружен напаѓач киднапирал осум лица од станбена зграда во која живееле вработените во локалната болница, меѓу кои и едногодишно дете, додека истовремено е извршен вооружен напад врз полициската станица во близина, потврди денеска полицијата.

Државата Кадуна во северозападна Нигерија е изложена на бран вооружени напади и киднапирања за кои киднаперите бараат откуп, а особено на удар е болницата на Националниот центар за третман на туберкулоза и лепра, која била мета трипати.

Портпаролката на болницата Меријам Абдулразак рече дека нападот траел околу еден час и потврди дека биле киднапирани шест лица, иако полицијата тврди дека киднаперите однеле осуммина.

Од декември минатата година, повеќе од 800 студенти се киднапирани во северна Нигерија, а 150 се уште се водат за исчезнати.

Би можело да ве интересира

Ослободени уште 10 нигериски ученици по платен откуп, киднаперите држат уште деца

Ана Ололовска

Нигерија оваа година бележи најлоша епидемија на колера досега

Ана Ололовска

Напаѓачи ослободија 266 затвореници од нигериски затвор

А1он

Повеќе од 100 ученици и наставници киднапирани од вооружена група во Нигерија

А1он

Нигерија: Ослободени десетици киднапирани ученици, шестмина загинаа во заробеништво

Ана Ололовска

Вооружени лица од село во северозападна Нигерија киднапирале повеќе од 75 лица

Ана Ололовска