Во невреме во Индија загинаа 26 лица

Во невремето кое ја зафати индиската држава Утар Прадаш загинаа 26 лица, а 57 се повредени.

Весникот „Индија денес“ посочува дека многумина се повредени кога куќите, среде ноќ, им се урнале. Бурата, проследена со громотевици и обилни дождови, уништи 16 куќи во северниот дел на Утар Прадеш.

Властите наредија веднаш да се преземат мерки за да им се помогне на засегнатите.

Би можело да ве интересира

Во поплавите во Непал досега загинале 78 лица, милиони лица во Индија имаат потреба од помош

ВИДЕО: Четворица загинати, повеќемина затрупани при уривање на зграда во Мумбај

Ана Ололовска

Над 130 загинати во монсунските дождови во јужна Азија

Индија повторно ја одложи мисијата на Месечината

Ана Ололовска

Над 50.000 луѓе без струја поради бурата Бери во Луизијана

Во Индија првпат организиран ЛГБТ саем за вработување