Во несреќа во Нигерија загинаа 36 лица

Од:

Најмалку 36 лица загинаа денес кога цистерна со бензин експлодира, по судир со автобус во Нигерија, соопшти портпаролот на Федералната комисија за безбедност во сообраќајот.

dobivaj vesti na viber

– До сега се потврдени 36 жртви, изјави портпаролот Јонас Агву, кој додаде дека несреќата се случила на автопатот во јужната нигеријска држава Едо.

Повеќе информации се уште не се соопштени.

Елена Георгиевска

Би можело да ве интересира

Убиени најмалку 12 фармери работејќи на нива во северна Нигерија

Ана Ололовска

Десетици убиени во напади на екстремисти во Нигерија

Ана Ололовска

Уапсен генералниот сметководител на Нигерија, проневерил околу 200 милиони долари

Ана Ололовска

Гутереш апелира за „безбедно и достоинствено“ враќање на бегалците во Нигерија

Ана Ололовска

Повеќе од 100 луѓе загинаа во илегална нафтена рафинерија во Нигерија

Ана Ололовска

Во Нигерија убиени 154 луѓе

Ана Ололовска

Leave a Comment

8 + four =