Во Непал и Индија 48 загинати во монсунските дождови

Од:

Во Непал и Индија 48 лица загинаа во монсунските дождови и лизгање на земјиштето, соопштија денеска властите на двете земји.

dobivaj vesti na viber

Во западен Непал, 22 лица загинаа во лизгање на земјиштето кое затрупа околу 100 куќи, соопшти локалната полиција, додавајќи дека 11 лица се повредени.

Во соседна Индија 26 лица загинаа во монсунските дождови кои паѓаат од петокот.

Меѓу жртвите има и девет работници затрупани од уривањето на градежен ѕид во градот Лакнау во индиската држава Утар Прадеш.

Сезоната на монсуните, која трае од јуни до септември, е важна за наводнување на посевите и снабдување со вода во тој дел од Азија каде што живее една петтина од светската популација. Меѓутоа, во таа сезона голем број луѓе гинат во поплави и бури.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Најмалку 36 полицајци повредени во судири со демонстранти во Индија

А1он

Хорор во Индија: По караница си ја убил девојката па ја исекол на 35 парчиња

А1он

Силен земјотрес го погоди Непал

Шест жртви во земјотрес во Непал со интензитет од 6,6 степени по Рихтер

Ана Ололовска

Во Непал земјотрес од 5,6 степени според Рихтеровата скала е почувствуван и во главниот град на Индија

Горан Наумовски

Се затвораат училишта поради загадениот воздух во Њу Делхи

Ана Ололовска