Во немирниот судански регион Дарфур убиени 20 лица

Од:

Вооружени напаѓачи убиле најмалку 20 лица во суданскиот регион Дарфур, јави ДПА.

-Вооружените лица, на коњи и камили, го нападнале селото Абудос, изјави градоначалникот на областа, Ахмед Нимер.

Дваесет и две други лица се повредени и украдени им се неколку крави, овци и други лични предмети.

Според Нимер, напаѓачите неодамна се населиле во регионот и сакаат локалните жители да ја напуштат областа за да можат сами да ја обработуваат земјата.

Нимер тврди дека владините сили, кои се стационирани во областа, неколку моменти пред нападот се повлекле од позициите и не интервенирале за да му помогнат на локалното население.

Конфликтот во западниот судански регион дарфур избувна во 2003 година, потсетува ДПА. Владините сили и сојузничката арпаска милиција брутално го напаѓаа локалното население и во нападите досега загинаа околу 30.000 лица.

Би можело да ве интересира

Судан прогласен за подрачје на природни катастрофи

Ана Ололовска

Судан: Владата и бунтовниците постигнаа историски мировен договор

Ана Ололовска

Помпео од Тел Авив одлета на „прв директен и официјален лет“ за Судан

Ана Ололовска

ОН: Најмалку 60 загинати во немирниот судански регион Дарфур

Ана Ололовска

Во Судан пронајдена масовна гробница со војници

Ана Ололовска

Судан воведе вонредна состојба во Северен Дарфур

Ана Ололовска