Во наредните денови најверојатно нов ЕУ самит поради сојот омикрон

Од:

Се очекува наскоро лидерите на ЕУ да се состанат за вонреден лидерски самит на кој ќе се дискутира за европската стратегија откако се појави новиот сој на Ковид-19.

Додека земјите членки на ЕУ поединечно почнаа да воведуваат нови рестрикции за слободното движење во Унијата, Европската Комисија денеска ги повика да не го прават тоа и да се придржуваат до правилата воведени со Дигиталниот ковид сертификат летово.

Португалија и Полска веќе најавија посебни ограничувања за сите патници без разлика дали се од или вон ЕУ.

Поради ова претседателот на Европскиот Совет, Шарл Мишел, би требало да свика вонреден самит преку видеоконференција во наредните денови за да се координира европскиот одговор пред ширењето на сојот омикрон откриен благодарени на научниците од Јужна Африка.

Овој сој е лесно пренослив, но не е јасно сè уште какви симптоми и последици предизвикува.

Би можело да ве интересира

КОВАКС бара 5,2 милијарди долари за продолжување на програмата

А1он

Во Португалија заразените и оние во изолација ќе може да гласаат на изборите на 30 јануари

А1он

Актуелните мерки во Грција за угостителските објекти продолжени уште една седмица

А1он

Ѓоковиќ основал компанија која бара лек за Ковид-19

А1он

Логар: Интеграцијата на земјите од Западен Балкан во ЕУ е важна за стратешката позиција на блокот во светот

А1он

Британија ги укинува ковид пропусниците и маските

А1он