Во нападите против Талибанци во Авганистан убиени најмалку 40 цивили, тврдат локални власти

Од:

Најмалку 40 цивилисе убиени во синоќешните рации и воздушни напади на авганистанските специјални сили насочени против талибанските засолништа во јужната провинција Хелманд, изјави денеска претставникот на локалните власти Абдул Маџед Акханд.

Тој рече дека повеќето од загинатите во синоќешните напади биле жени и деца кои биле на свадба во округот Муса Кала, контролиран од Талибанците и додаде дека уште 12 цивили се повредени и се наоѓаат во болница во Лашкаргах, главниот град на провинцијата Хелманд.

Американската војска соопшти дека во нападите биле убиени 22 Талибанци.

Би можело да ве интересира

ОН: Над 100.000 цивили се убиени или повредени во Авганистан во последните десет години

Ана Ололовска

Помпео: САД се договорија за „намалување на насилството“ со талибанците во Авганистан

Ана Ололовска

Режимот за намалено насилство во Авганистан стапува на сила на полноќ по локално време

Ана Ололовска

Најмалку 11 цивили погинаа во воздушен напад на НАТО во Авганистан

Ана Ололовска

Пакистан веќе 40 години прибежиште за авганистански бегалци

Ана Ололовска

Најмалку 21 жртва при лавини во Авганистан

Ана Ололовска