Во нападите против Талибанци во Авганистан убиени најмалку 40 цивили, тврдат локални власти

Од:

Најмалку 40 цивилисе убиени во синоќешните рации и воздушни напади на авганистанските специјални сили насочени против талибанските засолништа во јужната провинција Хелманд, изјави денеска претставникот на локалните власти Абдул Маџед Акханд.

Тој рече дека повеќето од загинатите во синоќешните напади биле жени и деца кои биле на свадба во округот Муса Кала, контролиран од Талибанците и додаде дека уште 12 цивили се повредени и се наоѓаат во болница во Лашкаргах, главниот град на провинцијата Хелманд.

Американската војска соопшти дека во нападите биле убиени 22 Талибанци.

Би можело да ве интересира

Две жртви откако се урна американски воен хеликоптер во Авганистан

Ана Ололовска

Петмина повредени при напад врз воен Центар за обука во Авганистан

Ана Ололовска

Би Би Си: Британска влада и војска прикривале воени злосторства во Авганистан и Ирак

Ана Ололовска

Во Авганистан убиени двајца обвинители, пропадна размената на затвореници

Ана Ололовска

Најмалку седуммина загинати во експлозија на автомобил-бомба во Кабул

Ана Ололовска

Гани: Авганистан ослободува тројца талибанци во замена за двајца странски професори

Ана Ололовска