Во напад на пазар во Авганистан загинаа повеќе од 23 лица

Од:

Најмалку 23 лица, меѓу кои и деца, загинаа во експлозија на автомобил-бомба и минофрлачки напад на пазар во Авганистан.

И Талибанците и авганистанската армија меѓусебно се обвинуваат за нападот во провинцијата Хеланд.

Талибанците тврдат дека војската со минофрлачи го гаѓала пазарот, додека армијата вели дека бунтовниците испукале мини и активирале бомба во автомобил додека имало цивили.

Војската, исто така, соопшти дека денеска немало воени активност во областа и оти во експлозијата загинале и двајца талибански борци.

Би можело да ве интересира

Племенското собрание во Авганистан одобри ослободување на 400 талибанци од затвор

А1он

Еспер: САД со план да останат со „помалку од 5.000“ војници во Авганистан

А1он

Најмалку 11 лица загинаа при нападот во Џалалабад

Ана Ололовска

Во Авганистан убиени 15, повредени 80 цивили

Ана Ололовска

Најмалку 17 убиени при експлозија на автомобил-бомба во Авганистан

Ана Ололовска

Авганистанските талибанци најавија тридневен прекин на огнот по повод Курбан-бајрам

Ана Ололовска