Во напад на исламисти во Нигерија убиени 20 цивили

Од:

Најмалку 20 цивили загинаа денеска во напад на членовите на исламистичката група Боко Харам во северна Нигерија, соопшти портпаролот на војската.

dobivaj vesti na viber

– Вооружени напаѓачи, за кои веруваме дека се припадници на Боко Харам, убија повеќе од 20 недолжни цивили, рече портпаролот.

Други детали за нападот засега не се наведени.

Би можело да ве интересира

Десетици убиени во напад на католичка црква во Нигерија

Ана Ололовска

Убиени најмалку 12 фармери работејќи на нива во северна Нигерија

Ана Ололовска

Десетици убиени во напади на екстремисти во Нигерија

Ана Ололовска

Уапсен генералниот сметководител на Нигерија, проневерил околу 200 милиони долари

Ана Ололовска

Гутереш апелира за „безбедно и достоинствено“ враќање на бегалците во Нигерија

Ана Ололовска

Повеќе од 100 луѓе загинаа во илегална нафтена рафинерија во Нигерија

Ана Ололовска