Во налет на ураганот Ирма загинаа вкупно 55 луѓе

Од:

Како последица од ураганот Ирма досега на Флорида загинаа 12 лица, со што билансот на жртви се искачи на 55.

Портпаролот на гувернерот на Флорида, Мекинли Луис, наведе дека шест лица загинале во сообраќајни несреќи, четворица при подготовките за невремето, едно лице загинало од струен удар, додека друго од срцев удар.

Во Јужна Каролина загинаа четири лица, а во Џорџија две.

Според официјалните податоци, на Карипските Острови загинаа 37 лица.

Би можело да ве интересира

Пет лица починале во дом за стари лица во Флорида, откако останале без струја

Наум Локоски

Смислата за хумор не ги напушти жителите на Флорида за време на ураганот Ирма

Наум Локоски

Повеќе од 90 отсто од објектите на Свети Мартин се оштетени од ураганот Ирма

Наум Локоски

Ирма ослабна на ниво на тропско невреме

Ана Ололовска

Ураганот Ирма беше инспирација за креаторите на лажни вести

Наум Локоски

Жителите на Карибите ја обвинуваат Британија за бавно реагирање на ураганот Ирма

Ана Ололовска