Во Мозамбик после циклонот прогласена епидемија на колера

Од:

Во северниот дел на Мозамбик денеска е прогласена епидемија на колера, една недела откако областа ја погоди силен циклон проследен со поплави и обилни дождови.

dobivaj vesti na viber

Најмалку 41 лице загинаа кога циклонот „Кенет“ минатиот четврток ја погоди провинцијата Кабо Делгадо, и поплави повеќе села.

За време на циклонот беа регистрирани ветрови кои дувале со брзини и до 280 километри на час.

Би можело да ве интересира

Тропскиот циклон Гомбе предизвика 53 жртви во Мозамбик

Ана Ололовска

Терористи обезглавија 50 луѓе во Мозамбик

Ана Ололовска

Претседателот на Мозамбик и лидерот на опозицијата потпишаа нов мировен договор

Петмина загинати во невремето во Мозамбик

Мозамбик започна со кампања за вакцинирање против колера

Татјана Ташкова

Бројот на загинати во циклонот во Мозамбик се искачи на 598

Ана Ололовска