Во Москва се одржува меѓународна средба за Авганистан

Од:

Главниот град на Русија, Москва денеска ќе биде домаќин на меѓународна средба за Авганистан со учество на талибанците.

Тоа ќе биде прва средба од ваков вид откако талибанците ја преземаа власта во Авганистан пред нешто повеќе од два месеци.

На средбата во Москва ќе учествуваат претставници на десетина земји, меѓу кои Кина, Пакистан и Иран.

Делегацијата на новите авганистански власти ќе ја предводи вицепремиерот Абдул Салам Ханафи, кој учествуваше во преговорите за повлекување на американските вооружени сили од земјата.

Средбата во Москва ќе го зајакне статусот на талибанците на чело на Авганистан, изјави портпаролот на движењето Забиула Муџахид.

Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека главни теми на форумот ќе бидат „политичко-воената ситуација во Авганистан“ и формирање порепрезентативна влада во земја.

– Средбата е обид да се разбере што се случува, наведе портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Би можело да ве интересира

Пекинг и Москва заеднички го осудија американскиот самит на кој не се поканети

Ана Ололовска

Расте бројот на загинати во несреќа во рудникот во Сибир

Вучиќ по средбата со Путин: Добивме неверојатна цена за гасот

А1он

ВИДЕО: Несреќа во рудник во Русија, најмалку 11 загинати

Првите луѓе на руската и американската армија телефонски разговараа за тензиите околу Украина

Ана Ололовска

Талибанците воведоа низа ограничувања за медиумите

А1он