Во Москва повеќе од 60.000 доброволци за руската вакцина

Од:

Повеќе од 60.000 луѓе се пријавија доброволно да учествуваат во испитувањата на руската вакцина против Ковид-19 во Москва, изјави денеска градоначалникот на рускиот главен град Сергеј Собјанин.

– Повеќе од 60.000 лица доброволно се пријавија, а повеќе илјади луѓе ги поминаа потребните медицински тестови со цел да бидат регистрирани како потенцијални кандидати за тестирање, рече Собјанин во интервју за телевизијата „Русија-1“.

Собјанин додаде дека, како дел од тестирањето, повеќе од 700 луѓе ја примиле вакцината наречена „Спутник V“ и сите се чувствуваат добро.

Би можело да ве интересира

СЗО: Огромен пораст на новозаразени во Европа, во Словенија скок за 150 отсто

Ана Ололовска

Белгија нема веќе да ги тестира асимптоматските случаи

Ана Ололовска

Ново истражување открива: Течностите за плакнење уста можат да го спечат коронавирусот за 30 секунди

А1он

Во Полска рекорден број заразени, здравствениот систем пред колапс

Ана Ололовска

Во Словенија рекорден број заразени од коронавирус – 1.503 за еден ден

Ана Ололовска

Чешкиот министер за внатрешни работи позитивен на коронавирусот

Ана Ололовска