Во Москва отпуштаат од работа лица кои не сакаат да се вакцинираат

Од:

Работодавците во Москва се должни да отпуштаат вработени кои одбиваат вакцинација против коронавирусот, соопштија од Оперативниот штаб за контрола и следење на состојбата со Ковид-19 во рускиот главен град.

dobivaj vesti na viber

Според оштабот, присуството на високо ниво на антитела не е показател да се избегне вакцинација против коронавирусот.

„Во моментов не постои докажан метод за мерење на нивото на антитела доволно за да се изгради имунитет кај луѓето, или систем за проценка на ефективноста и стапката на адаптација на антитела кон мутирани соеви на вирусот“, се вели во соопштението.

Покрај тоа, не препорачуваат жителите на Москва да се тестираат за антитела пред вакцинација.

Во градот вчера беа регистрирани 88 смртни случаи, црн рекорд од почетокот на пандемијата. Москва нареди задолжителна вакцинација за жителите на градот кои работат во сферата на услуги. Седум други руски градови меѓу кои и Санкт Петербург воведоа слични правила. Во Москва каде има 12 милиони ѓители, само 1,5 милиона луѓе се вакцинирани. Според најновите анкети, 60 отсто Руси нема да се вакцинираат.

Би можело да ве интересира

САД: Бродот „Москва“ погоден со две украински ракети; Киев тврди дека загинал капетанот

А1он

Во Русија првпат повеќе 100.000 заболени со ковид во еден ден

Во Москва рекордни 11.557 новозаразени со коронавирусот

А1он

Путин се надева оти Русија ќе вакцинира доволно луѓе за да постигне колективен имунитет на Ковид-19 следната година

Осуммина повредени во експлозија во манастир кај Москва

Катерина Павлова-Николовска

Руски политичар примил шест дози ковид вакцини