Во монсунските дождови во Индија загинаа над 1.600 луѓе

Од:

Како последица на монсунските дождови во Индија, од јуни досега животот го загубија повеќе од 1.600 луѓе.

Податоците од државните институции покажуваат дека оваа година се забележани најобилни монсунски дождови во последните 25 години.

Исто така, во монсунските дождови и другите несреќи поврзани со нив, од јуни до 29 септември загинаа 1.673 лица, објави „Хиндистан тајмс“.

Податоците покажуваат дека за време на сезоната на монсуните, која трае од јуни до септември, евидентирани се 10 проценти повеќе врнежи од дожд во однос на просекот во последните 50 години.

Најголем број смртни случаи поврзани со последиците од монсунските дождови се забележани во Махараштра, каде загинаа 371 лице.

Најчеста причина за смртните случаи поврзани со монсунски дождови е уривање на sидови и објекти.

Би можело да ве интересира

Циклонот Амфан во Индија предизвика штета од 13 милијарди долари

А1он

Рекорден број новозаразени во Индија

Ана Ололовска

Најмалку 22 лица загинаа во циклон во Индија и Бангладеш

Ана Ололовска

ВИДЕО: Поради циклонот Амфан евакуирани повеќе од 2,6 милиони луѓе во Индија и Бангладеш

А1он

Над Бенгалски Залив се формира досега најсилна бура

Ана Ололовска

Десетици илјади работници во Индија тргнаа кон своите родни места откако останаа без работа

Ана Ололовска