Во Малезија поради поплави евакуирани повеќе од 22.000 луѓе

Од:

Повеќе од 22.000 луѓе се евакуирани денеска во Малезија поради најтешките поплави што ја зафатија земјата во последните седум години, покажуваат владините податоци.

Обилните дождови кои паѓаат од петокот во таа земја во Југоисточна Азија, инаку навикната на монсунските бури на крајот на годината, предизвикаа излевање на реките, поплавување на урбаните зони и блокирање на неколку патишта.

На веб-страницата на Владата се наведува дека повеќе од 22.000 луѓе се погодени од поплавите во осум држави во земјата, од кои повеќе од 10.000 во државата Паханг во центарот на Малезија.

Премиерот Исмаил Сабри Јакоб изрази изненадување што во најбогатата малезиска држава Селангор, која го опкружува поплавениот главен град Куала Лумпур, повеќе од 5.000 луѓе се принудени да ги напуштат своите домови.

Тој рече дека тоа е изненадување бидејќи во сезоната на монсуни ретко се случуваат поплави во таа држава.

Според Владата, водата и денеска е на опасно ниво во шест држави во центарот и североисточниот дел на земјата.

Дождот во некои области се смири, но метеоролошката служба предупредува дека врнежите ќе продолжат во некои делови на државата Паханг.

Малезија имаше најголеми поплави во 2014 година, кога 118.000 луѓе беа принудени да ги напуштат своите домови.

Би можело да ве интересира

Феро Инвест се претстави на саем за хидроелектрани во Малезија

Горан Наумовски

Кремљ: Не бевме вклучени во соборувањето на MH17 во источна Украина во 2014 година

Ана Ололовска

Во свлечиште загинаа 16 лица, повеќе од 17 се водат за исчезнати

Горан Наумовски

Москва не ги дава осудените нејзини државјани кои се виновни за соборувањето на малезискиот авион

Горан Наумовски

Доживотен затвор за тројца проруски сепартисти за соборувањето на малезискиот авион во 2014 година над Украина

Горан Наумовски

Сопругата на поранешниот премиер на Малезија прогласена за виновна за корупција

А1он