Во Мадрид околу 200.000 луѓе против реформата на здравствениот систем

Од:

Најмалку околу 200.000 луѓе се собраа денеска во Мадрид против реформата на јавниот здравствен систем во регионот на главниот град на Шпанија.

Демонстрантите дојдоа на собирот под слоганот „Мадрид се собира за да го поддржи системот за јавно здравје, против планот за негово уништување“.

На четири места во Мадрид се собраа голем број луѓе и сите тргнаа одвоено кон зградата на градското собрание.

Регионалните власти проценија дека се собрале најмалку околу 200.000 луѓе.

Би можело да ве интересира

Шпанската полиција заплени 4,5 тони кокаин кај Канарските Острови

Ана Ололовска

Убиство на црковно лице со мачета во Шпанија, злосторството се истражува како можен терористички акт

Шпанската полиција уапси лице осомничено за минатогодишните инциденти со испратени писма-бомби

А1он

Во Шпанија од почетокот на годината убиени шест жени

Шпанските десничари побараа оставка на премиерот Санчез

ВИДЕО: Во Шпанија уапсена банда која експлоатирала украински бегалци

Горан Наумовски