Во Ломбардија нема починат од коронавирус за првпат од пандемијата

Од:

Во последните 24 часа во најтешко погодениот италијански регион Ломбардија, не е регистриран смртен случај од коронавирусот, јавуваат италијанските медиуми.

Од почетокот на епидемијата до денеска, немаше поминато 24 часа без смртни случаи на коронавирус во овој регион.

Инаку, во цела Италија, три лица починаа од ковид-19 во последните 24 часа, за разлика од вчерашните 14. Потврдени се 219 нови случаи на заразени, а 143 лица оздравеле.

Во болниците сè уште има 743 пациенти, од кои 47 се во одделенијата за интензивна нега.

Досега 35.045 луѓе починале од коронавирус во Италија.

Би можело да ве интересира

Лондонскиот градоначалник бара да се забрани одење по гости во време на пандемија

А1он

Прогласен карантин во најголемите градови во Велс

А1он

Шпанија се подготвува за целосна блокада на Мадрид поради Ковид-19

А1он

Астра Зенека нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни несакани дејства

А1он

Борисов: Нема да ги затвораме градовите и да воведуваме нови ограничувања за луѓето

Горјан Грнчаровски

Пациентите кои немаат Ковид-19, а се на интензивна нега во грчките болници, доколку е потребно ќе се префрлаат во приватни клиники

Ана Ололовска