Во Литванија запленети рекордни 1,5 тони хашиш

Во Литванија се запленети 1,5 тони хашиш, чија вредност е проценета на 20 милиони евра. Тоа е најголемата заплена во историјата на таа балтичка земја.

Претставникот на полицијата Линас Пернавас изјави дека дрогата пристигнала од Мароко и оти крајна дестинација била Русија. Хашишот бил скриен во камион кој превезувал минерална вода.

Во врска со случајот уапсени се три лица, еден Белорус и двајца Литванци, кои се познати членови на криминална група.

Би можело да ве интересира

Претседателот на Литванија Гитан Наусед положи заклетва во Парламентот

Скок на цените на куќите во Естонија, Летонија и Австрија

Топлотен бран ја погоди Литванија, шест лица се удавија

Ана Ололовска

Гитанас Науседа нов претседател на Литванија

Ана Ололовска

Литванскиот премиер ќе поднесе оставка поради поразот на претседателските избори

Ана Ололовска

Литванија: Науседа и Симоните одат во вториот круг од претседателските избори

Ана Ололовска