Во Либија уапсени 600 мигранти и бегалци

Од:

Либиските власти денеска уапсија повеќе од 600 мигранти и бегалци кои неколку месеци кампуваа пред поранешната канцеларија на Високиот комесаријат на ОН за бегалци (УНХЦР) во Триполи, соопштија две хуманитарни организации.
– Загрижени сме поради притворањето на стотици мигранти, бегалци и баратели на азил, вклучувајќи жени и деца, изјави претставникот на Норвешкиот совет за бегалци, Дакс Роке.

dobivaj vesti na viber

Хуманитарната организација наведе дека акцијата за евакуација рано утринава била „остра“ бидејќи биле запалени шатори и импровизирани засолништа за мигранти пред центарот кој УНХЦР го затвори минатиот месец.

– Нашите медицински тимови спасија повредени луѓе при апсењето утринава, вклучително и лице рането од огнено оружје, изјави Томас Гарафало, регионален директор на Меѓународниот комитет за спасување.

Во слична операција во октомври во Триполи, едно лице загина, а 15 беа повредени.

Тогаш беа уапсени најмалку 5.000 луѓе, но неколку дена подоцна околу 2.000 мигранти избегаа од центарот, а шестмина беа убиени од либиските чувари, соопшти тогаш Меѓународната организација за миграција (ИОМ).

Либија е главна рута за илјадници мигранти, главно од субсахарскиот дел на Африка, кои се обидуваат да стигнат до Европа преку море.

Би можело да ве интересира

Судири во Триполи при обид владата на Фати Башага да ја преземе власта од ривалскиот кабинет на Абдел Дбеиба

Ана Ололовска

ЕУ: Бројот на илегални преминувања зголемен за речиси 70 отсто во првите четири месеци од годината

А1он

Во близина на Канарски Острови спасени 13 мигранти

А1он

УНХЦР: Во 2021 година над 3.000 мигранти загинале обидувајќи се да стигнат во Европа

А1он

Европската комисија сака да привлече мигранти поради недостигот на работна сила во ЕУ

Во Средоземното Море спасени 94 мигранти

А1он