Во Лагос се урна зграда од 21 кат

Од:

Зграда од 21 кат се урна денеска во Лагос, во Нигерија, и засега не се знае колку луѓе останале под урнатините или колку жртви има, иако се стравува дека бројот на загинатите е голем, јави Си-Ен-Ен.

dobivaj vesti na viber

Зградата се наоѓала во богатиот градски кварт Икоџи, каде што се градат луксузни апартмани.

-Мислев дека е земјотрес, кога набрзина излегов од мојот стан нешто по 15 часот. Почувствував како зградата се движи и знаев дека нешто не е во ред, изјави за Си-Ен-Ен, Олу Апата, кој живее во близина и е претседател на нигериската адвокатска комора.

Апата додаде дека зградата била во градба во последните две години и дека инвеститорот претходно бил на средба со потенцијалните купувачи.

На видеата и фотографиите објавени на социјалните мрежи се гледа како луѓето го гледаат местото на несреќата и купиштата искршени бетонски плочи. На една снимка се гледа дека по уривањето на објектот се крена голем облак прашина кој ја прекри населбата.

На една снимка се гледа дека по уривањето на објектот се крена голем облак прашина кој ја прекри населбата.
Уривањето згради е релативно честа појава во Лагос, најголемиот нигериски град со население од околу 20 милиони жители.
Во текот на 2019 година, десетици лица загинаа во уривање на две одделни згради.

Еден експерт тогаш изјави за Си-Ен-Ен дека во Лагос е загрозени повеќе од 1.000 згради.

Би можело да ве интересира

Нов биланс: 20 загинати при уривањето на зградата во Нигерија

А1он

Се урна небодер во Лагос, најмалку шест загинати

Засега три жртви во урнатата 21-катница во Лагос, во која имало околу 40 работници

А1он

Силен земјотрес од 6,1 на границата на Тајланд и Лагос

Ана Ололовска

Запрена потрагата по преживеани во урнатата зграда во Лагос