Во координиран одговор, членките на ЕУ ги повикуваат на разговор руските амбасадори

Од:

Земјите од Европската унија почнаа да ги повикуваат на разговор руските амбасадори во нивните престолнини како координиран одговор на руската нелегална анексија на украински територии, изјави денеска за ДПА официјален претставник на ЕУ.

dobivaj vesti na viber

Германија го повикала рускиот амбасадор во Берлин, потврди германското Министерство за надворешни работи за ДПА. Во министерствата за надворешни работи за понеделник се повикани руските амбасадори во Италија, Австрија и Данска. Во петокот веќе беше повикан рускиот амбасадор во Белгија.

Повикувањето го координира Европската служба за надворешни работи (ЕЕАС), дипломатската служба на ЕУ.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

САД размислуваат да ја прогласат групата Вагнер за терористичка организација

Ана Ололовска

Велика Британија најави нова рунда санкции за уште 22 Руси

Ана Ололовска

Руските разузнавачи тврдат дека Полска се подготвува да припои големи делови од Украина

Ана Ололовска

Русија испрати предупредување до САД

Горан Наумовски

Си Џипинг: Кина е подготвена за поцврсто партнерство со Русија

Зголемени увозот и извозот на земјоделски производи на ЕУ

А1он