Во кинески рудник поради труење со јаглерод моноксид загинаа 16 рудари

Од:

Шеснаесет лица ги загубија животите како резултат на труење со јаглерод моноксид во рудник за јаглен во југозападна Кина, соопштија кинеските власти.

Кинеската државна новинска агенција Синхуа јави дека зголемувањето на нивото на јаглерод моноксид во внатрешноста на рудникот се должи на палење на ленти или ремени, но не прецизира кои од нив.

По операцијата за спасување, единствениот преживеан рудар бил испратен на лекување во болница.

Чунгќинг е голем град во кој живеат повеќе од 30 милиони луѓе.

Кина е најголем производител и потрошувач на јаглен во светот, а нејзините рудници некогаш важеа за едни од најопасните на Земјата.

Стандардите за безбедност се подобрија во последниве години, но несреќите продолжуваат. Во 2019 година забележани се 170 фатални несреќи во кинеските рудници за јаглен, кои довеле до 316 смртни случаи, се вели во официјалниот весник на комунистичката партија „Пиполс дејли“.

Истрагата за несреќата во рудникот, која се наоѓа во кинескиот округ Чиѓијанг, е во тек.

Би можело да ве интересира

Бајден загрижен поради кинеските хиперсонични ракети

Ана Ололовска

Во Кина казни за родители на непослушни деца

Шахпаска: Работиме на измени во законското решение со кое рударите со вкупен стаж од 40 години ќе одат во пензија

А1он

Меркел: На Европа и треба посилно единство за да се спротивстави на подемот на Кина

Мајсторски и Станишков се алпинистите кои загинаа кај Бучим, Македонската алпинистичка федерација во жалост

А1он

Трагедија во рудникот „Бучим“, загинаа две млади лица кои биле ангажирани од алпинистички клуб

Кристијан Ландов