Во Кина уапсени 16 странци и тројца Кинези за употреба на дрога

Кинеската полиција уапси 19 лица, меѓу кои четворица британски државјани, поради обвинение за користење дрога во покраината Џангсу, соопшти Британската амбасада во Пекинг.

Меѓу уапсените се 16 странци, седум наставници и девет ученици, кои минатата недела се задржани во притвор откако биле позитивни на тестовите за дрога.

Засега не е објавено државјанството на останатите уапсени странци.

Полицијата не прецизира за која дрога станува збор.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика за гас во Кина

Кинеската вселенска лабораторија “Небеска палата“ изгоре во текот на враќањето кон Земјата

Откриен најголемиот таен глобален кредитор, поголем од ММФ и Светска банка

Ана Ололовска

Поднесено обвинение за неовластено држење амфетамини

Ана Ололовска

Поднесено обвинение за дилер на дрога

Ана Ололовска

Приведен 15-годишник кај кого е пронајдена марихуана

Ана Ололовска