Во Кина почна вакцинација против коронавирусот, луѓето чекаат во редици

Од:

Во градот Јиву, источна Кина, почна вакцинацијата против коронавирусот, иако вакцината сè уште не ја поминала последната фаза на клиничките испитувања.

Пред болницата била формирана долга редица, јави за Би-Би-Си репортер од Кина.

Стотици луѓе чекаат во ред за вакцина за која, пред медицинската сестра да им ја даде, требаше да платат околу 60 американски долари.

Би можело да ве интересира

Во Хрватска од утре се затвораат кафулињата и рестораните

Ана Ололовска

СЗО: Возрасните и децата треба повеќе да се движат за време на пандемијата

Ана Ололовска

Бајден повика на внимателност од коронавирусот за време на Денот на благодарноста

Ана Ололовска

Во Јужна Кореја 583 новозаразени, најмногу од март

Ана Ололовска

Речиси 700 починати од Ковид-19 во Британија – најмногу во последните шест месеци

Жарко Настоски

Ветеринарен експерт на СЗО сака повторно да ги испита првите случаи на Kовид во Вухан

Жарко Настоски