Во Кина откриени пакети со шкампи од Еквадор, контаминирани со коронавирус

Од:

Властите во градот Вуху во провинцијата Анхуи во источна Кина, денеска откриле денес пакетите со замрзнати морски ракчиња од Еквадор биле загадени со коронавирусот.

Вирусот е откриен на внатрешната амбалажа на увезените шкампи, кои биле доставени на ресторан во градот Вуху, јави државната телевизија ЦТВ.

Ваквите откритија се случија во неколку други градови, поради што кинеските власти забранија увоз на шкампи од три еквадорски производители.

.Запленета на загадените пакувања со шкампи била извршена кај сите познати ресторани од Вухуа кои купиле морска храна од истиот производител од Еквадор.

Еквадорските власти објавија дека Кина повторно дозволила увоз на ракчиња за еден од трите производители од Еквадор, чија лиценца за извоз на морска храна претходно била суспендирана.

Би можело да ве интересира

Кина вети голема кампања против климатските промени

Ана Ололовска

Трамп: Кина мора да одговара пред светот за пандемијата

А1он

Гутереш го повика светот да спречи Студена војна меѓу САД и Кина

А1он

Службеник на њујоршката полиција обвинет за шпионажа во корист на Кина

Ана Ололовска

Кина осуди на 18 години затвор бизнисмен кој го критикуваше претседателот Си Џинпинг

Ана Ололовска

Кина испрати трет поморски сателит во вселената

Ана Ололовска