Во Кина 49 новозаразени со коронавирусот

Од:

Кина пријави 49 нови случаи на коронавирус, додека претходниот ден имаше 45, соопшти денеска Националната здравствена комисија.

Од новите заразени, 30 се во западната провинција Ксинџијанг, три во североисточната провинција Лиаонинг, а останатите 16 се увезени случаи.

Кина исто така пријави 20 нови асимптоматски случаи, споредено со 23 претходниот ден.

Би можело да ве интересира

По два месеца во Русија повторно над 6.000 новозаболени од Ковид-19

Ана Ололовска

ВИДЕО: Во Мелбурн уапсени 16 демонстранти

Ана Ололовска

Тајвански авиони ловци пресретнаа кинески авиони

Ана Ололовска

Во Словенија задолжително носење маски и на отворено ако нема дистанца

Ана Ололовска

Во Индија над 5,3 милиони луѓе зааразени со Ковид-19

Ана Ололовска

ЕМА го одобри дексаметазонот за лекување на Ковид-19

Ана Ололовска