Во Киев 130.000 граѓани се уште се без струја по руските напади

Од:

По интензивните руски напади, десетици илјади жители на главниот град на Украина Киев се уште се без струја, јавуваат локалните власти. Околу 130.000 луѓе сè уште се без струја во метрополата со 3 милиони жители, соопшти во саботата градската воена администрација, додавајќи дека поправките треба да бидат завршени во следните 24 часа.

Сите системи за греење потоа треба повторно да работат, рекоа властите. Во средата Русија ја нападна енергетската инфраструктура на Украина со десетици ракети и крстаречки ракети, предизвикувајќи сериозна штета. Без струја, вода и парно останаа и жителите во многу други делови од земјата, со голем страв дека клучните служби нема да функционираат во постудените месеци.

Во меѓувреме, според најновата проценка на британското разузнавање, Русија „најверојатно ги отстранува нуклеарните боеви глави од застарените крстосувачки ракети“ и потоа ги истрелува кон Украина. Употребата на оружјето укажува на „нивото на исцрпеност на руските резерви на оружје со долг дострел“, соопшти Министерството за одбрана.

Ракетите без нуклеарни боеви глави сами по себе не би предизвикале голема штета, но би можеле да послужат да го одвлечат вниманието на ракетната одбрана на Украина, проценува Лондон. Како што војната ја минува границата од девет месеци, Русија се спротивставува на украинскиот контранапад кој се интензивираше во последните месеци.

Од почетокот на војната на крајот на февруари, британското Министерство за одбрана секојдневно објавува вести за напредокот на конфликтот. Москва го обвинува Лондон за кампања за дезинформација.

Би можело да ве интересира

Уапсен руски шпион во Украина

Горан Наумовски

Украинскиот премиер: Ни требаат дополнителни 17 милијарди долари

Кремљ: Бајден го има клучот за завршување на војната во Украина

Горан Наумовски

Десет цивили загинаа во најновото руско гранатирање

САД: Ќе поминат многу месеци пред тенковите „Абрамс“ да им биде испорачани на Украинците

САД и Франција не ја отфрлаат можноста за испраќање борбени авиони во Украина