Во Казахстан од коронавирус починале повеќе од 50 медицински работници

Од:

Во Казахстан повеќе од 50 медицински работници починале како последица на коронавирус или пневмонија, соопшти Министерството за здравство.

– Според нашите податоци, починале 51 наши колеги, 42 медицински работници постхумно се одликувани, изјави шефот на Комитетот за контрола на квалитет во Министерството за здравство, Тимур Султангазијев.

Претседателот на Казахстан, Касим Жомарт Токаев прогласи вонредна состојба во земјата на 15 март. Градовите Нурсулта и Алмати се ставени во карантин.
Вонредната состојба заврши на 11 мај, но мерките се задржани во некои региони.

Поради зголемувањето на бројот на заразени, властите на 5 јули одлучија да воведат голем број дополнителни рестриктивни мерки за 14 дена.
На 14 јули, казахстанската Влада ги продолжи превентивните мерки до 2 август.

Досега во Казахстан се регистрирани 65.118 заразени лица, 396 лица починале, а повеќе од 39.000 се излекувани.

Би можело да ве интересира

Руски научник: При настинка е невозможно заразување со коронавирус

Ана Ололовска

ВИДЕО: Стотици уапсени за време на протести против анти-ковид мерките во Австралија

Мери Јордановска

Комисија на ФДА препорача трета доза вакцина за постари лица и изложени на ризик

Мери Јордановска

Израел: Воени медицински тимови во домашна посета на болни од Ковид-19

А1он

Пет месеци по вакцинација со Синофарм антителата опаѓаат за 70 проценти

А1он

Заштитната маска нема повеќе да биде задолжителна во Белгија

А1он