Во Јужна Кореја 583 новозаразени, најмногу од март

Од:

Во Јужна Кореја, која се бори против третиот бран на пандемија на коронавирусот, во последните 24 часа се регистрирани 583 нови случаи, најмногу од почетокот на март.

Епидемиолошката состојба се влошува, и покрај новите рестриктивни мерки во Сеул, кои беа воведени само еден месец по олеснувањето на претходните мерки.

Војската воведе десетдневна забрана за отсуство откако 50 војници беа заразени во воен објект.

– Ковид 19 е тука веднаш до вас и вашето семејство. Ширењето на инфекцијата е особено големо меѓу помладата популација, рече министерот за здравство Парк Неунг-хо.

Од почетокот на пандемијата во Јужна Кореја има вкупно 32.318 заразени и 515 починати лица.

Би можело да ве интересира

Секој четврти Русин веќе е отпорен на ковид-19, тврди функционерката Попова

Жарко Настоски

Тренерот на ПСЖ Покетино се зарази со коронавирус

Жарко Настоски

Можеби никогаш нема да го најдеме „нултиот пациент“, велат од СЗО

Жарко Настоски

ВИДЕО: Српскиот епидемиолог Кон се разлути: Јас не сум ничиј подопашник!

Жарко Настоски

Во Косово нови седуммина починати, 296 заболени и 526 излекувани од Ковид-19

Жарко Настоски

Дејвид Кеслер ќе ја предводи програмата за вакцинација во САД, одлучи Бајден

Ана Ололовска