Во Јапонија трет ден рекорден број на новозаболени од Ковид-19

Од:

Јапонија пријави 1.579 нови случаи со Ковид-19 и уште пет смртни случаи.

Тоа е трет ден по ред како во Јапонија е регистриран рекорден број на инфицирани со новиот коронавирус.

Јапонскиот премиер Шинѕо Абе вчера изјави дека внимателно се следи ситуацијата и оти фокусот е на тестирањето.

Во Јапонија од почетокот на пандемијата регистрирани се 36.548 заразени лица, од кои починале 1.024.

Би можело да ве интересира

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

А1он

Се зголемува бројот на заразени во Грција, регистрирани 203 нови случаи на Коид-19

А1он

Саудиска Арабија почнува со третата фаза на испитување на кинеската вакцина против Ковид-19

А1он

Во Албанија голем број новозаразени од Ковид-19, опозицијата обвинува за епидемилошка катастрофа

А1он

Нагасаки: 75 години од нападот на САД со атомска бомба

А1он

Грција: Петти ден по ред повеќе од 150 новозаразени

А1он