Во Јапонија рекорден број на новозаболени лица на дневно ниво

Од:

Во Јапонија регистрирани се уште 1.264 инфицирани лица со Ковид-19, што е најголем дневен пораст на новозаболени лица од почетокот на пандемијата, соопшти јапонското Министерство за здравство.

Првапат во Јапонија се забележани над илјада заразени лица со новиот коронавирус за еден ден.

Во изминатите 24 часа починале три лица, со што вкупниот број на смртни случаи изнесува 1.017.

Би можело да ве интересира

Кина: коронавирус откриен во пилешки крилца од Бразил

А1он

Петмина патници од завчерашниот лет за Финска позитивни на коронавирус, 17 одбиле да се тестираат

А1он

Кина: Двајца оздравени пациенти повторно болни од Ковид-19, шест месеци од првата инфекција

А1он

Германија: Најмногу заразени со коронавирус на автопатот А3, по кој доаѓаат патници од Западен Балкан

А1он

Шпанската покраина Галиција забрани пушење на улица и јавни места како мерка против ширењето на Ковид-19

А1он

Дезинформациите околу Ковид-19 убиле 800 луѓе во светот за три месеци

А1он