Во Јапонија најголем дневен пораст на заразени од коронавирус од април

Од:

Во Јапонија денеска се регистрирани 623 нови случаи на коронавирус, најголемо дневно зголемување на бројот на заразени од 10 април, но нема нови смртни случаи.

Како што соопштија јапонските здравствени власти, 286 нови случаи се во Токио, со што главниот град на Јапонија бележи најголемо зголемување на бројот на заразени досега.

Во префектурите Канагава, Чиба и Саитама, како и градот Осака, е регистрирано најголемото дневно зголемување на бројот на заболени од Ковид-19, откако вонредната состојба во Јапонија беше укината на 25 мај.

Во Јапонија досега од коронавирус се заразени вкупно 24.185 лица, а 988 починале.

Би можело да ве интересира

Научниците и натаму поделени околу способноста на коронавирусот да се пренесува преку воздух

А1он

Кина: коронавирус откриен во пилешки крилца од Бразил

А1он

Петмина патници од завчерашниот лет за Финска позитивни на коронавирус, 17 одбиле да се тестираат

А1он

Кина: Двајца оздравени пациенти повторно болни од Ковид-19, шест месеци од првата инфекција

А1он

Германија: Најмногу заразени со коронавирус на автопатот А3, по кој доаѓаат патници од Западен Балкан

А1он

Шпанската покраина Галиција забрани пушење на улица и јавни места како мерка против ширењето на Ковид-19

А1он