Во Јапонија издадено предупредување од опасност од ерупција на вулкан

Од:

Јапонската метеоролошка агенција го подигна нивото на опасност денеска поради можна ерупција на вулкан во југозападниот дел на земјата, како резултат на зголемената сеизмичка активност во областа.

Агенцијата ги предупреди жителите да не пристапуваат кон кратерот на вулканот Мт. Шимоне поради потенцијална ерупција.

Сеизмичката активност, наводно, се интензивирала во текот на вечерта, при што самиот вулкан последен пат ифрлил лава во јуни 2018 година и е еден од најнабљудуваните вулкани во Јапонија.

Би можело да ве интересира

Израел забранува слетувања на авиони од Јапонија и од Јужна Кореја

Ана Ололовска

Јапонија: 14 нови заболени од Ковид-19

Ана Ололовска

Меѓу евакуираните Американци од бродот во Јапонија, 14 позитивни на коронавирусот

А1он

Патниците од крузерот „Дајмонд прицес“ се подготвени да преминат во карантин во Јапонија

Драган Поповски

Прва жртва на коронавирусот во Јапонија

Ана Ололовска

Силен земјотрес во Јапонија

Ана Ололовска