Во Јапонија, формирана вторa po големина фабрика за челик во светот

Од:

Најголемиот производител на челик во Јапонија “Nipon stil” сега и официјално се интегрира со компанијата “Сумитомо Метал”, со што е формиран вториот по големина, производител на челик во светот.

Нивната цел е да го прошират својот бизнис во светот, пред се во Кина, Индија и другите економии во подем, во кои се очекува да се зголеми побарувачката на челик и да се консолидира работењето на се помалиот јапонски пазар.

NSMC поседува годишен капацитет за производство на околу 50 милиони тони челик. Втори се по големина во светот, по “АрселорМитал”, чие седиште се наоѓа во Луксембург, пренесува АП.

Јапонски челичарници со тешкотии конкурираат во светот што се должи на реорганизацијата на глобалната челична индустрија. Двете компании почнаа соработка во 2002.

NSMC планира да го зголеми годишното производство на дури 70 милиони тони челик во наредните 10 години.

Би можело да ве интересира

Меѓу евакуираните Американци од бродот во Јапонија, 14 позитивни на коронавирусот

А1он

Патниците од крузерот „Дајмонд прицес“ се подготвени да преминат во карантин во Јапонија

Драган Поповски

Прва жртва на коронавирусот во Јапонија

Ана Ололовска

Силен земјотрес во Јапонија

Ана Ололовска

На крузерот во Јапонија 12 заразени се Американци

Ана Ололовска

Бројот на заболени од коронавирус на крузерот во Јапонија се зголеми на 61

Ана Ололовска

Leave a Comment

17 − 1 =