Во Јапонија 1.540 новозаразени, рекордно зголемување во Токио

Од:

Вчера во Јапонија се регистрирани 1.540 нови случаи на коронавирусот, со што трет ден по ред има по повеќе од илјада заразени, но нема нови смртни случаи.

Како што соопшти денеска јапонското Министерство за здравство, вчера во Токио се регистрирани 472 нови случаи, што е најголемото дневно зголемување досега забележано во јапонскиот главен град.

Од почетокот на епидемијата во Јапонија се потврдени вкупно 37.401 случаи на Ковид-19, а вкупниот број на починати изнесува 1.024.

Би можело да ве интересира

Загуби од 30 до 40 милијарди евра за францускиот туризам поради Ковид-19

А1он

Севернокорејскиот лидер испраќа помош во град што е во карантин

А1он

Хавана е повторно под карантин поради Ковид-19

А1он

Нов Зеланд: 100 денови без ниту еден локално пренесен случај на Ковид-19

А1он

Нагасаки: 75 години од нападот на САД со атомска бомба

А1он

Во австралиската држава Викторија изворот на зараза не е познат за 2.700 случаи на Ковид-19

А1он