Во Израел за еден ден регистрирани речиси 12.000 новозаболени од Ковид-19

Од:

Во Израел денеска е регистриран најголем број новозаразени со Ковид-19, пред сè поради сојот Омикрон, и покрај рестрикциите за патувања и мерките за изолација, соопшти Владата.

dobivaj vesti na viber

Во изминатите 24 часа потврдени се 11.978 случаи, што е најмногу во еден ден од почетокот на пандемијата.

Претходниот „црн рекорд“ беше забележан на 2 септември 2021 со 11.345 новозаболени од сојот Делта.

Во Израел 63 проценти од 9,4 милионското население примило две дози, а 43 проценти примиле три дози вакцина против Ковид-19. Во Израел од неодамна е предвидена четврта доза за лицата постари од 60 години и со слаб имунитет.

Би можело да ве интересира

Германскиот министер за здравство предупредува дека пандемијата на коронавирусот не е завршена

Ана Ололовска

Ковид-19 се шири во САД, но хоспитализациите се намалени

Ана Ололовска

Ќерката на американскиот претседател позитивна на коронавирусот

Ана Ололовска

Од 1 јуни во Грција привремено се укинува задолжителната маска и на затворено

Ана Ололовска

Макрон го повика Израел брзо да ја истражи смртта на новинарката на Ал Џезира

Јапонија ги отвара границите, но само за „пробни“ туристички тури

Ана Ололовска