Во Израел вакцинацијата ќе ги испразни болниците

Од:

Од 1,82 милиони жители на Израел кои први се вакцинираа, само 0,07 проценти се заразиле со коронавирусот, покажуваат резултатите од најновата израелска студија за ефикасност на вакцините.

Едно од 1.500 целосно вакцинирани лица имало позитивен тест за Ковид-19, што се смета за најсилно навестување досега дека распространетата имунизација ќе ги испразни ковид одделенијата, објавија израелските медиуми.

Станува збор за Израелци вакцинирани на почетокот на минатиот месец. Заклучно со 25 февруари, според податоците на Министерството за здравство, само 1.248 биле позитивни.

Во Израел досега претежно се користеше вакцината на „Фајзер/БиоНТек“.

Би можело да ве интересира

Ништо не пречи ако примите различни вакцини, вели српски доктор

Жарко Настоски

ЕУ се откажа од опцијата да купи уште 100 милиони вакцини од „АстраЗенека“

Жарко Настоски

Во Унгарија само еден отсто заразени со Ковид-19 по примена вакцина

Ана Ололовска

Кириакидес: Од ЕМА утре очекуваме нови препораки за „Астра Зенека“

Ана Ололовска

Бајден: Остварена е целта од 200 милиони дози вакцини за 100 дена

Ана Ололовска

Политико: Европската комисија подготвува тужба против „Астра Зенека“

Ана Ололовска