Во Израел укинуваат задолжително носење заштитни маски

Од:

Во Израел, од денеска, носењето маски во затворен простор повеќе нема да биде задолжително, соопшти Министерството за здравство на таа земја.

Во соопштението од Министерството се вели дека има исклучоци од новите мерки за ублажување.

Весникот „Џeрузалем пост“, објави дека невакцинираните посетители и вработени во здравствените установи за продолжено лекување и установите за грижа на други лица сепак ќе мора да носат маски.Таа мерка ќе биде задолжителна и за домови за стари лица поради висок ризик од заболување.

Маски ќе мора да ги носат оние кои се во изолација и во карантин, како и авионските патници.

Израел ги олесни повеќето мерки за своето население на почетокот на јуни, но беа задржани строгите ограничувања на странските државјани.

Би можело да ве интересира

Прв случај на Ковид-19 во Пекинг по шест месеци

Жарко Настоски

Франција ja обвини Велика Британија за дискриминација

Ана Ололовска

Во Хрватска една третина од здравствените работници не се вакцинирани

Ана Ололовска

Пелоси го нарече Мекарти „морон“ поради критиките за заштитните маски

Ана Ололовска

САД и СЗО договорија дополнителни студии за потеклото на коронавирусот

Ана Ололовска

Гугл и Фејсбук само на вакцинираните вработени ќе им дозволат да се вратат во канцеларија

Ана Ололовска