Во Израел 90 отсто од населението постаро од 50 години вакцинирано со една доза или излекувано

Од:

Во Израел 90 отсто од населението на возраст од 50 години и повеќе е вакцинирано со една доза вакцина против коронавирус или се излекувале од Ковид-19, објави денеска израелскиот министер за здравство Џули Еделштајн на Твитер.

Како што наведе, околу три четвртини од тоа население сега може да добие потврда за вакцинација или закрепнување.

Во Израел, 52 проценти, повеќе од 4.895.000 луѓе ја примиле првата доза на вакцината, а 32 проценти ја примиле и втората доза.

Претходно денеска, Министерството за здравство соопшти дека е забележан најмал број сериозно болни пациенти, 717, во последните десет недели.

Во Израел во полн ек е масовна кампања за вакцинација, која започна на 19 декември и продолжува во време кога таа земја постепено го укинува третото заклучување од почетокот на пандемијата, бидејќи бројот на новозаразени и тешки случаи е намален.

Досега, 5.797 Израелци починаа од Ковид-19.

Би можело да ве интересира

Србија се поблиску до колективен имунитет, вакцинирани речиси три милиони граѓани

А1он

Бразил е во „вистински пекол“ со коронавирусот, алармира СЗО

Жарко Настоски

Унгарија: Светска и олимписка шампионка во стрелаштво почина од Ковид-19

Жарко Настоски

Актерот Бенeдикт Камбербач е уверен дека тој бил нултиот пациент со коронавирусот

Жарко Настоски

Србија размислува за воведување задолжителна вакцинација на здравствените работници

Ана Ололовска

Белгискиот министер за здравство незадоволен од работата на ЕМА

Ана Ололовска