Во Италија уапсени 49 мафијаши, меѓу нив и шеф на „Ндрангета“

Од:

Италијанската полиција денеска уапси 49 осомничени мафијаши во предградијата на Милано, меѓу кои и пет жени, од кои едната е обвинета дека била водач на локалната единица на озлогласената мафијашка група „Ндрангета“.

Жената беше обвинета дека водела мафијашка група во градот Ро и дека е посурова и од мажите, изјавила обвинителката од Милано, Алесандра Черети, на прес-конференција, пренесуваат локалните медиуми.

„Мафиозите се обвинети за дела изнуда, шверц на дрога, насилство и подметнување пожари“, соопшти полицијата додавајќи дека некои од нив им се заканувале на луѓето испраќајќи им делови од животински тела.

Истрагата покажа колку далеку се раширила „Ндрангета“, најмоќната мафијашка организација во Италија, од нејзиното упориште во Калабрија, на југот на Италија, изјави Франческо Месина, директор на централната единица за борба против криминалот.

Во посебна акција, во рација во близина на Неапол, беа уапсени 37 лица поврзани со мафијашката група „Камора“.

Акцијата е спроведена по тригодишна истрага за изнуда и шверц на дрога.

Би можело да ве интересира

Италија го повлече предупредувањето за цунами

Уапсен убиец поврзан со Ндрангета, беше во бегство 16 години, последните три бил пица мајстор

Катерина Павлова-Николовска

Италијанската премиерка Мелони во посета на Либија

Ана Ололовска

Италијанската полиција уапси 56 припадници на мафијашкиот клан „Ндрангета“ и заплени 250 милиони евра

А1он

Трагедија во Рим, новороденче се задуши под неговата мајка

Горан Наумовски

Апсење во Италија во врска со корупцискиот скандал во Европскиот парламент

А1он