Во Италија со коронавирус заразен прв професионален фудбалер

Од:

Фудбалер од италијанската Серија Ц е заразен со коронавирусот, пренесе „Ла национе“. Станува збор за 22-годишниот играч на Пјанезе, клуб од провинцијата Сиена.

Фудбалерот го пропушти натпреварот минатата недела, поради температура и општата слабост. После тоа, тој одлучи да биде во изолација. Тестот за коронавирус покажа позитивен резултат, играчот беше примен во болница и се наоѓа во добра состојба.

За потсетување, Италија е четврта држава во светот по бројот на заразени со коронавирусот. До денес 453 лица се разболеле, а 12 лица починале.

Би можело да ве интересира

Вимблдон ќе биде обесштетен од осигурувањето со 114 милиони евра

А1он

Мнучин: Потребни се уште 250 милијарди долари кредити за малиот бизнис

А1он

Советник на Трамп предупредил за опасноста од коронавирус уште во јануари

А1он

Бајден: Претседателските избори во САД мора да се одржат на 3 ноември

А1он

Намалување на платите во Формула 1

А1он

Словенија од вторник почнува со постепено укинување на ограничувања за коронавирусот

А1он