Во Италија се воведува задолжителна настава за климатски промени

Од:

Италијанскиот министер за образование Лоренцо Фјорамонти денеска изјави дека часовите за климатските промени ќе станат задолжителни за учениците во државните основни и средни училишта.

Фјорамонти на Твитер напиша дека Италија ќе биде првата земја во светот што ќе воведе учење за одржливост и климатски промени во задолжителната училишна програма.

Учениците ќе имаат вакви часови од прво одделение до крајот на средното образование.

Би можело да ве интересира

Во Италија над 100 случаи на заболени од новиот коронавирус

Ана Ололовска

Луиџи ди Мајо: Мора да се запре војната во Либија, во спротивно нова мигратска криза во Европа

Ана Ололовска

Италијанските власти изолираа 11 села поради новиот коронавирус

Ана Ололовска

Затворени училишта и продавници во Италија поради коронавирусот

Ана Ололовска

Втора жртва на коронавирусот во Италија

Ана Ололовска

Прва жртва на коронавирус во Италија

Ана Ололовска