Во Италија рекордни речиси 11.000 нови случаи на коронавирус

Од:

Рекордни 10.925 нови случаи на коронавирус се регистрирани во Италија во последните 24 часа, а 47 пациенти починале, соопшти денеска Министерството за здравство.

Ова е втор ден по ред како се регистрира најголемо дневно зголемување на бројот на новозаболени од почетокот на пандемијата.

Италија беше најтешко погодената земја во Европа во првиот бран на епидемијата минатата пролет, а по бројот на жртви со 36.427 смртни случаи е на второ место по Велика Британија.

Би можело да ве интересира

21 заразен и 84 изолирани вработени во загрепска болница

Жарко Настоски

ВИДЕО: Во Софија како да нема пандемија – илјадници навивачи на ЦСКА стуткани на трибините

Жарко Настоски

Бугарскиот министер за здравство: Лекарите се преморени, исцрпени, а дел од нив и заразени

Жарко Настоски

Триста воени медицински лица од НАТО и ЕУ ќе ѝ помагаат на Чешка во борбата против Ковид-19

Жарко Настоски

Во Косово втор ден по ред без починат од Ковид-19, во изминатите 24 часа 159 заразени

Жарко Настоски

Албанија ќе набави над 1,1 милион дози вакцини против Ковид-19

Жарко Настоски